Roadtrip po západě USA

01.04.2020

Národní parky, které se nachází na západě Spojených států amerických mě lákaly vždycky. A nejen národní parky, taky proslulá města jako Los Angeles nebo San Francisco, kdo by je neznal. Tento výlet jsem však vždycky odkládala na dobu neurčitou, na někdy, a to zejména kvůli ceně. Přece jenom USA není levná země a i přesto, že bych si zájezd organizovala sama, tak bych musela sáhnout hlouběji do kapsy. Největší položkou na celém zájezdu je v tomto případě cena letenky. A proto, když jsem jednoho krásného červnového dne našla zpáteční letenku z Mnichova do LA se společností American Airlines s jedním přestupem v Dallasu za 10 500,-, netrvalo mi rozhodování příliš dlouho. Koukla jsem na ceny ubytování, půjčení auta, udělala orientační kalkulaci a zlanařila své kamarády a mohlo se na konci srpna vyrazit.


1. DEN

Nastal den D a my jsme po absolvování všech bezpečnostních kontrol a předpohovorů plni očekávání odlétali z Mnichovského letiště. Měli jsme před sebou 11 hodin letu do Dallasu a pak ještě další 3 hodiny letu do LA. Časový posun v cílové destinaci oproti České republice byl - 9 hodin. Imigrační kontrolou jsme procházeli v Dallasu. Díky krátkému času na přestup jsme šli přednostně a kontrola nebyla navzdory mému očekávání po předchozí zkušenosti tolik nepříjemná. Po příletu do LA jsme byli již značně unaveni. Přiletěli jsme kolem sedmé hodiny místního času. Čekalo nás ještě vyzvednutí auta a poté zhruba třičtvrtěhodinový přesun na ubytování. Bez auta by to v USA bylo velmi složité. Vystáli jsme si tedy frontu, vybrali našeho favorita a frčeli směrem Wallmart a ubytování. Wallmart je v USA něco jako naše Tesco a provázel nás celou dovolenou. Určitě doporučuji alespoň pro jeden mobil do party zakoupit místní SIMkartu. Zakoupit ji můžete například právě ve Wallmartu a ušetří vám po cestě spoustu starostí. Když jsme dorazili na ubytování, stihli jsme se už jen vysprchovat a padli vyčerpaní do postelí. Časový posun nazpět se mi ale přeci jen snáší lépe. Přiletí se do destinace večer, vyspíte se a ráno už můžete pokračovat podle místního režimu.


2. DEN

Druhý den nás čekala prohlídka "města Andělů". Jako první jsme po snídani vyrazili na slavný Hollywoodský chodník slávy. V Americe se nemusíte bát, že byste někam nemohli dojet autem. Nás to první den ještě překvapilo, protože zaparkovat jsme mohli v parkovacím domě v jedné z bočních uliček přímo u Chodníku slávy. Chodník nás překvapil svou délkou, protože projít ho celý tam i zpátky na obou stranách nějaký ten čas zabere. Každopádně musíte počítat s úmorným vedrem, davy lidí i často otravnými pouličními prodejci. Jako další jsme zamířili na slavnou pláž Santa Monica. Zaparkovat můžete opět v několika parkovacích domech poblíž. Za parkovné jsme zaplatili pár dolarů. Prošli jsme se po pláži a zavítali do slavného lunaparku. V podvečer jsme se vydali na slavný nápis "Hollywood". Přímo k nápisu se nedostanete, našli jsme však několik míst, odkud byl dobře vidět. Rozhodně však napočítejte, že na těchto místech budete sami. Závěrem dne pro nás byl výstup na Griffinovu observatoř. Je odtud nádherný výhled na celé město. Již při výjezdu k ní jsme se však ocitli v koloně, protože se blížil západ slunce a nebyli jsme samozřejmě jediní, koho napadalo se sem vydat. Parkoviště přímo u observatoře bylo beznadějně plné, museli jsme tedy sjet o kus níž a zbytek cesty vyšlapat znovu pěšky. Konečný výhled však za to rozhodně stál!


3. DEN

Třetí den ráno jsme nasedli do auta a vydali se směrem k národnímu parku Joshua Tree, který se nacházel zhruba 2 hodiny jízdy od LA. V místním infocentru jsme zakoupili America the Beautiful Annual pass, který koupíte jeden na auto a platí jako vstupenky do národních parků pro celé auto. Platnost má rok a pokud plánujete navštívit více národních parků, tak se určitě vyplatí. Cena byla 80 dolarů. Na oficiální webu můžete najít kompletní seznam míst, kde lze Annual pass využít.

Hned jako první nás překvapila velikost tohoto národního parku. Zvyklí z domova jsme předpokládali, že někde zaparkujeme naše auto a poté se vydáme na celodenní túru po zajímavostech národního parku. No, to tady vzhledem k rozloze úplně nejde. Do národního parku vjedete normálně autem, při vjezdu se prokážete právě zmíněným Annual passem a průkazem totožnosti a poté můžete park celý projet. U každého zajímavého místa je vždy parkoviště, kde lze bez problémů zaparkovat. Zjistili jsme, že kam se nedá dojet autem, tam Američan nejde. Z národního parku jsme večer popojeli další dvě hodiny do městečka Kingman, kde jsme měli ubytování.


4. DEN

Ráno po přenocování jsme vyrazili do jednoho z nejznámějších míst, národního parku Grand Canyon. Cesta trvala opět zhruba 2 hodiny. Při příjezdu jsme museli vzhledem k množství lidí stát frontu nejdříve na vstup do parku a potom objíždět parkoviště několikrát dokola a prát se o parkovací místo. Nakonec se nám zaparkovat podařilo a mohli jsme se vydat směrem k vyhlídce. I přes množství lidí, které tam bylo, byl ten výhled nezapomenutelný. Vyhlídek najdete na okraji kaňonu hned několik, každému se bude asi více zamlouvat jiná, z každé je trošku jiný výhled. Fotky níže toho řeknou nejvíc. Po tom, co jsme si vše dostatečně prohlédli, vydali jsme se směrem k městečku Page. Přímo u něj se nachází známá vyhlídka Horseshoe Bend, která je turisticky velmi oblíbená. Ubytovali jsme se proto v našem hotýlku a šli se podívat na tuto známou vyhlídku. Společně s dalšími davy turistů jsme chtěli na tom místě vidět západ slunce. Podívaná je to skutečně nádherná.


5. DEN

Ráno po snídani jsme vyrazili asi 100 metrů od našeho hotelu, kde se rozprostíral další krásný výhled do zdejší krajiny, který můžete vidět na první fotce níže. Navíc jsme zde byli úplně sami. Náš původní plán na pátý den byl národní park Monument Valley. Cestou jsme ale zjistili, že v tomto národním parku se jezdí po prašných, nezpevněných cestách. My jsme měli auto z půjčovny a měli jsme zakázané po těchto cestách jezdit, respektive nám neplatilo pojištění. Samozřejmě je i možnost svézt se po národním parku organizovanou dopravou, tato možnost však byla velmi drahá. Rozhodli jsme se proto tento národní park úplně vynechat a místo toho se jet podívat do národního parku Bryce Canyon. Ten tedy nebyl původně vůbec plánovaný, ale nakonec jsme byli velmi rádi, že jsme sem zavítali. Nebylo zde tolik turistů, jako v jiných národních parcích a přitom nebyl o nic míň hezčí. Naopak, velmi nás překvapil svojí krásou. K večeru jsme se přesunuli do městečka Kanab, které leželo na půl cesty mezi Bryce Canyonem a národním parkem Zion, který jsme měli v plánu další den. K večeru se nám ještě v našem ubytování naskytl nádherný pohled na zapadajícím sluncem osvícenou horu uprostřed ničeho.


6. DEN

Po přenocování v krásných chatičkách v Kanabu jsme vyrazili do národního parku Zion. Vyráželi jsme plni očekávání a nakonec jsme byli lehce zklamaní. Je to nádherné místo, ve srovnání s ostatními místy v okolí bych ho však nevolila mezi těmi nejhezčími. Můžete se zde však krásně osvěžit v ledové vodě místního potoku, což v horkých letních dnech určitě oceníte. Přespání jsme měli v městečku St. George, které už bylo na půli cesty do Las Vegas.


7. DEN

A bylo to tady, dneska jsme vyráželi do jednoho z nejznámějších měst na světě - Las Vegas. Ubytování na další noc jsme měli zajištěné přímo ve městě, ceny jsou tu totiž velmi příznivé. Jako první jsme se jeli podívat na známou ceduli, která vás vítá v tomto proslulém městě. Ten den bylo šílené vedro, teploty překračovaly 40° Celsia. Dejte si pozor na falešné fotografy, kteří vybírají peníze za možnost fotky u této cedule. Jako další jsme se vydali na ubytování, kde jsme nechali auto. Přímo v hotelu jsme měli i Casino, ve kterém jsme samozřejmě museli zkusit naše štěstí. A ono ejhle, štěstí začátečníka opravdu zafungovala a my si i nějaký ten dolar odnesli. Z hotelu jsme zamířili do slavné zastavárny, kterou můžete znát z pořadu Mistři zastavárny, který běží i tady u nás. K večeru, když trochu opadlo úmorné vedro, jsme vyrazili do víru slavného Stripu. Ocitnete se uprostřed obrovské ulice plné blikajících světel, atrakcí a upoutávek na nejrůznější show. Určitě to stojí za vidění, ale upřímně už by mi tam podruhé nikdo nedostal. Pro lidi, kteří nemají rádi, když mají kolem sebe více lidí, určitě nedoporučuji. :D


8. DEN

8. den jsme měli původně v plánu navštívit Death Valley. Nakonec jsme se ale rozhodli využít tento den pouze k delšímu přesunu do městečka Bakersfield a k odpočinku u bazénu. 


9. DEN

Po nabrání sil nás další den čekal národní park Sequoia. Jeho název je odvozený od unikátních stromů, které v něm rostou. Je poměrně těžké je zachytit na fotografii, i přesto jsem se o to pokusila. Největší strom tohoto parku  se jmenuje General Sherman, měří přes 83 metrů a obvod kmene je 31 metrů. Není to tedy rozhodně žádný drobeček. Nezapomněli jsme se zajet podívat ani na známý průjezd stromem, který je často fotografován. 


10. DEN

10. den nás čekal národní park Yosemite. Velmi jsme se do něj těšili a můžu říct, že nás nezklamal. Pro mne to bylo jedno z těch nejlepších míst z celého výletu. V Yosemitském národním parku naleznete skutečně nádhernou přírodu. Myslím, že se o tom tady nemusím asi ani více rozepisovat, fotografie níže mluví za vše.


11. DEN

Po přenocování v městě Merced jsme měli v plánu další den navštívit známé město San Francisco. Město vás oproti LA překvapí svými úzkými ulicemi. Hlavními lákadly zde je samozřejmě známý Golden Gate Bridge, Pier 39 nebo slavná Lombard Street. Ta je opravdu tak strmá, jak se o ní povídá. 


12. a 13. DEN

Poslední dva dny jsme strávili na dálnici Highway 1. Ta vede z San Francisca do Los Angeles a táhne se pořád při pobřeží Tichého oceánu. Vzhledem k tomu, že vzdálenost mezi těmito dvěma městy je opravdu velká, rozdělili jsme si ji do dvou dní zhruba napůl. Mezitím jsme přenocovali v městečku San Simeon. 


14. DEN

Zpět do LA jsme dorazili večer. Jeli jsme vrátit auto a rozhodli se, že část noci strávíme na letišti, vzhledem k tomu, že jsme odlétali velmi brzy ráno. Překvapilo nás, že na tak obrovském letiště, jakým LAX je, nenajdete žádné vhodné místo na přenocování. Veškeré restaurace večer zavřeli, nikde nenaleznete žádné pohodlné sedačky nebo nonstop otevřenou restauraci. Zároveň vás také nepustí do vnitřních prostor letiště dříve než asi 4 hodiny před odletem. Přenocování tedy nakonec nebylo vůbec nic příjemného, ale těch pár hodin se přežít dalo.


UBYTOVÁNÍ

Níže naleznete seznam všech míst, kde jsme byli ubytování. Využívali jsme především motely a celkově nás ubytování vyšlo na 6 500 Kč / osoba.

Seznam ubytování


Celkem nás celá tato dovolená vyšla na 30 000 Kč / osoba. Cena je včetně letenky, ubytování, jídla, půjčení auta, benzínu apod. Stravovali jsme se levně buď ve fastfoodech nebo jsme si často nakupovali ve Wallmartu.


Pokud jste dočetli článek až sem, moc vám děkuju! Doufám, že se článek líbil a kdyby jste měli jakýkoli dotaz, neváhejte mne kontaktovat. Celou tuto dovolenou jsem k fotografování využívala kromě svého mobilu také kamerku GoPro. Pokud byste si ji také rádi pořídili, můžete tak učinit například na Alza.cz a využít k tomu náš slevový kód.